הסמליות של אבן היהלום

אם אתם אוהבים יהלומים, כנראה שיצא לכם כבר לשמוע מספר ביטויים הקשורים אליהם, כמו: יהלומים לנצח; יהלומים הם ידידיה הטובים ביותר של האישה; יהלום מחוספס ועוד. כל אלה משמשים על מנת להגדיר את האפקט שיש לאבן הכל כך מיוחדת ונדירה הזו. אבל מה הפירוש של הביטויים האלה? מה יש באבני חן האלה שבגללן אנשים לווים כספים, ואף גונבים כסף כדי לקנות אחת? מה עושה אותן לשווה יותר מכל אבן חן אחרת שמגיעה מהקרום של כדור הארץ שלנו? בקיצור, מה המשמעות של החומר הכי קשה על פני האדמה?

 

יהלומים יכולים, למעשה, לסמל עבורנו מספר דברים שונים. הם נחשבים בראש ובראשונה לסמל של אהבה. טבעות יהלומים יוקרתיות לאירוסין מהוות הבטחה בין שני אנשים לבלות את שארית חייהם יחד, מה שהופך אותה לסמל מתמשך של רומנטיקה ואריכות ימים. זוהי גם מתנה שייעודה להראות ולהרעיף אהבה. אתם יכולים לדמיין את עצמכם מציעים יהלום למכר או למישהו שאתם לא מכירים היטב? ברור שלא! מדובר בפריט שניתן רק לאנשים שיש לנו עמם קשר קרוב ואינטימי.

 

יהלום הוא גם סמל של עושר. לכל משפחה מלכותית יש אוסף של יהלומים גדולים, נדירים ובעלי ערך רב (בריטניה ורוסיה הן דוגמאות טובות לכך). יהלומים הם לא זולים ואינם מצויים בשפע, ולכן הבעלות על אבן אחת או יותר נתפסת כסמל לעושר ומעמד גבוה. בנוסף לכך, במקרים רבים, גם כאשר הכלכלה נכשלת והמטבע מאבד מערכו באופן משמעותי, יהלומים עדיין נחשבים לסחורה חשובה שיכולה לשמש בסחר חליפין תמורת טובין ושירותים שונים (לדוגמה, מספר רב של אנשים שהשתמשו ביהלומים כדרך להבטיח את המעבר מחוץ לאירופה במהלך מלחמת העולם השנייה).

 

יהלומים הם סמל של נצחיות, אם כי זה קשור יותר לתכונות הפיזיות שלהם מאשר לכל דבר אחר. הם לא רק נדירים ומקסימים (מי יכול לעצור את השתאותו לנוכח הניצוץ המבריק של אבן יהלום בחיתוך איכותי?), הם גם עשויים מהחומר הטבעי הקשה ביותר הידוע לאדם. לנוכח העובדה הזו, אין זה מפתיע שאבני החן האלה, שהן בלתי ניתנות להריסה, מסמלים אהבה, כוח ועושר מתמשכים לכל מי שמחזיק בהן. עד כמה שידוע לנו, יהלומים באמת מחזיקים מעמד לנצח.