קונים, היזהרו: האם הבית החדש שלכם רדוף רוחות?

פעילות על טבעית, התאבדות, רצח, פעילות פולחנית, סיאנסים מפורסמים – האם בית החלומות שלכם הוא למעשה רדוף רוחות?

 

שמענו כולנו סיפורי אימה על מכירה וקניה של בתים. מוכרים שנסוגים מעסקה או הלוואה שמקבלת סירוב ברגע האחרון. אבל הדברים הללו אינם מתקרבים לקניית בית רדוף רוחות.

 

כל בית שבו התרחשה פעילות על טבעית, התאבדות, רצח, פעילות פולחנית או פשעים אחרים היה יכול להיות מסווג כנכס רדוף רוחות.

 

במונחי נדל"ן, סטיגמה כזו מתייחסת לתכונה בלתי מוחשית של נכס העלולה לעורר תגובה פסיכולוגית או רגשית מצד קונה פוטנציאלי. בנוסף לליקויים פיזיים, בבית עשויות להיות תכונות חריגות או היסטוריה המשפיעת לרעה על ערכו.

 

הכירו את חוקי הגילוי הנאות של המדינה שלכם

הנה עובדה מפחידה: ייתכן שסוכן רישום לא יידרש לחשוף מידע מסוים לקונים. בעבר, מוכרים לא נדרשו לחשוף דבר על בתים שהם מכרו. במהלך השנים, מרבית המדינות ביצעו שינויים בתחום וכעת הן מחייבות את המוכרים לומר לקונים את האמת בנושאים מסוימים.

 

החוק קורא לקונים, למוכרים ולסוכניהם לעסוק בניהול הוגן וכנה בעסקת המקרקעין. עם זאת, החוקים המסדירים את גילוי האירועים הרשומים בהיסטוריה של הבית משתנים ממדינה למדינה. חלק מחוקי המדינה משחררים במפורש את איש המכירות או המתווך מההתחייבות לחשוף מידע על רכוש מסוים.

 

למשל, מה אם בית כלשהו הוא רדוף רוחות? בעיר המכשפות, סאלם, סוכן שמוכר בית לא צריך בהכרח לנדב מידע על פעילות על טבעית או אפילו על פשע, התאבדות או רצח שהתרחשו בבית. אבל, אם אתם או הסוכן שלכם שואלים ישירות את סוכן המוכר, עליו לומר את האמת. זה שונה מהחוקים המחמירים בקליפורניה, שבנוסף לחשיפות מידע אחרות, הם מחייבים ליידע את הקונים על מקרי מוות שאירעו בנכס בשלוש השנים האחרונות.

 

למרות שזה בהחלט מוסרי שמוכרים יהיו מודעים לכל פגם שעשוי להשפיע על שווי הנכס, ייתכן שזו אינה דרישה חוקית.

 

ערכו מחקר על הבית לפני שאתם מתאהבים בו

מכיוון שלא סביר שתמצאו את מילות התואר "רדוף" או "זירת פשע לשעבר" ברישומי נכסים, כיצד עליכם בכל זאת לחפש קצת לכלוך מהעבר על הנכס שאתם מעוניינים לרכוש?

 

  • בדקו עם עורך דין מומחה בתחום הנדל"ן במדינתכם כדי לבדוק אילו גילויים נדרשים מהמוכרים.
  • שאלו את המוכרים אם דווח על פעילות פלילית או על טבעית. שוב, מוכרים וסוכניהם מחויבים כחוק לחשוף בעיות שהם מודעים אליהן כששואלים אותם.
  • עיינו בזהירות בחשיפות המידע של המוכר, אם אחת מהן כלולה ברישום. במדינות רבות נאלצים בעלי הנכסים לפרסם גילוי נאות לגבי הנדל"ן שלהם בכתב.
  • שאלו את השכנים לגבי מידע נוסף שאולי רק הם יודעים או מוכנים להודות בו.
  • חפשו תמיד בגוגל את כתובת הבית העתידי שלכם. אתם עשויים לחשוף מידע שיגרום לכם למשוך את החלטתכם לרכוש את הנכס.

תוכלו ללמוד אם בעל הבית לשעבר הלך לעולמו בבית עצמו. באזורים עם בתים ישנים יותר, סביר להניח שזה יהיה המצב, אם כי ייתכן שזה לא יגרום לכם לדאגה רבה. מי שהולך לעולמו בשלווה בנוחות הבית שלו שונה בהרבה ממצב שהיה כרוך ברצח או התאבדות.