קרקעות להשקעה – כיצד בודקים קרקע מתאימה

כשאנחנו ניגשים לרכוש מוצר מסוים, אז בדרך כלל ההשקעה שלנו היא בעצם רכישת המוצר. במובן זה סוף התהליך. אנחנו משקיעים את מיטב כספנו על מנת לרכוש את המוצר, מתוך כוונה להשתמש בו כמה שיותר זמן, עד שנחליף אותו במוצר אחר, איכותי יותר.

לעומת זאת, ישנם מוצרים, מרכיבים, שההשקעה הכספית שאנחנו מבצעים ברכישתם היא לא רק לשם רכישת המוצר אלא מעבר לכך, לצורך השקעה עתידית, כלומר, מתוך כוונה להרוויח ממנו. במילים אחרות, רכישת המוצר זה לא סוף התהליך, להיפך, זה רק שלב אחד. אחרי שנשקיע ונקנה את אותו מוצר, אזי שנוכל לעבור לשלב הבא, מתוך כוונה להפיק ממנו תועלת כספית.

הדוגמא הטובה ביותר לכך הן קרקעות להשקעה. כפי שאנחנו יודעים, כשאנחנו משקיעים את כספנו ברכישת קרקע, עומדות לרשותנו כמה אפשרויות, אחת מהן היא לבנות עליה מבנה מתוך כוונה להשכיר אותו, אפשרות אחרת היא להחכיר את הקרקע לתקופה מסוימת. כל אחת מן המטרות היא לא לשם שימוש עצמי בקרקע, אלא לשם החזרת ההשקעה ויצירת רווח עתידי.

המצבים שתיארנו זה עתה, הם להבדיל ממצב בו אנחנו מחפשים קרקעות להשקעה, לצורך שימוש עצמי, בניית מבנה פרטי או עסקי. במקרה כזה אנחנו לא מחפשים דרך להחזיר את ההשקעה שלנו, לפחות לא בזמן הקרוב, אלא לעשות שימוש בקרקע לצרכים שלנו. בעתיד ייתכן ואנחנו נרצה להשתמש למכור את הנכס ואז נחזיר את ההשקעה שלנו.

לפני שנסביר כיצד בודקים היכן נכון מצידנו לקנות קרקע לצורך השקעה, חשוב להבהיר כאן נקודה משמעותית והיא, לקרקע עצמה יש חשיבות מן הסתם, פרמטרים שיכולים להשפיע על ההחלטה שלנו איך ואיפה נשקיע, אך יש משתנים נוספים שיכולים להשפיע. לכן ייתכן ואנחנו נגלה שקרקע במקום מסוים, גם אם היא קטנה יותר בשטח, משתלמת יותר מאשר קרקע במקום אחר, שהיא גדולה יותר.

כיצד משקיעים נכון בקרקע

ראשית, עלינו לבחון את גודל ההשקעה אל מול היכולות שלנו לייצר רווח ולהחזיר את ההשקעה לאורך זמן. כאן הכל נמדד. אנחנו צריכים לבדוק מה היכולת לייצר תשואה על הקרקע ותוך כמה זמן זה יתבצע.

שנית, על מנת לייצר תשואה, אנחנו צריכים לבדוק מה הביקוש לקרקע באזור. עד כמה המקום נחשב אטרקטיבי, בין אם זה בקרב משקיעים פרטיים ובין אם זה בקרב משקיעים עסקיים. אנחנו יכולים לבדוק את זה על פי השקעות ישנות באזור, ועל פי צפי של מומחים בתחום.

שלישית, אנחנו צריכים לבדוק תוכניות מתאר למקום, על מנת שנוכל לדעת מה בדיוק מה מותר ומה אסור לבנות, מה אפשרי לבנות, האם הקרקע מתאימה לבנייה עסקית, פרטית ובאיזה אופן.

ארבע, מן הסתם, הכל מסתכם בשאלה מה התקציב שלנו ועד כמה זה משתלם לנו להשקיע בקרקע.